fbpx

Saulės elektrinių skaičius kasmet padvigubėja ir tai dar ne pabaiga

Energetikos ministerija 2019–2022 m. laikotarpiu  iš viso skyrė beveik 50 mln. eurų paramą saulės elektrinėms individualiuose namuose ir nutolusioms jėgainėms įsigyti. Tiesa, kol kas ši priemonė daugiau orientuota į fizinius asmenis – parama skiriama įsigyti tik iki 10 kW galios elektrinei. Vien praėjusiais metais Lietuvoje buvo įdiegta daugiau nei 5 600 saulės elektrinių.

„Žmonių mentalitetas kinta, ateina suvokimas, kad net ir mūsų apniukusiame krašte, įrengus saulės elektrinę, sąskaitos už elektros energiją sumažės iki 80%, o pati elektrinė atsipirks per penkerius metus“, – teigia įmonės „Mano elektrinė“, kuri orientuota į saulės ir kitos atsinaujinančios energetikos projektus, direktorius Gintaras Kuzmickas.

SAULĖS ELEKTRINIŲ ENERGIJA GALI PASINAUDOTI BET KURIS NAMŲ ŪKIS

„Dažniausiai Lietuvoje namai orientuojami į rytų ir vakarų puses. Stogo šlaitai į pietų pusę – optimalus variantas, generuojantis didžiausią energijos grąžą. Jei šlaitas nukreiptas į šiaurę – stogas nėra tinkamiausias elektrinei. Tuomet efektyviau statyti optimaliai nukreiptą elektrinę sklype prie namo. Tai šiek tiek brangiau, bet ir naudos daugiau“, – tvirtina Gintaras Kuzmickas.

Sudėtingiau – daugiabučių namų gyventojams. Senos statybos daugiabučiuose praktiškai neįmanoma įrengti elektrinės, nes tam reikalingas ne daugumos, o 100 proc. gyventojų pritarimas. Tad elektrines įmanoma įrengti tik statybų stadijos metu.

Daugiabučiams yra kita galimybė – pirkti dalį nutolusios elektrinės. Tai rangovo pastatytas elektrinių parkas, kuriame kiekvienas gyventojas gali įsigyti dalį elektrinės galios.

„Galima nupirkti, kad ir vieną procentą elektrinės ir tuomet vienas procentas pagamintos elektros bus įskaičiuotas konkrečiam butui Lietuvos teritorijoje“, – sako G. Kuzmickas.

AUTOMATIZUOTA SISTEMA

Privačiuose namuose įrengtoms elektrinėms nereikia jokios priežiūros, reikalinga tik nuotolinė stebėjimo sistema. Įdiegta sistema visiškai automatizuota ir gali būti sukonfigūruota taip, kad dėl kiekvieno veiklos nukrypimo atsiųstų įspėjimą elektroniniu paštu ar į mobilųjį įrenginį.

„Dažnai sulaukiame klausimų, ar reikia plauti saulės modulius, tačiau šito daryti nerekomenduojame. Moduliai padengti nanodanga, kuri atspindi purvą. Vieną kartą nuplovus su šampūnu, ta danga yra nuplaunama. Tad tikrai užtenka paprasto lietuviško lietaus“, – tvirtina G. Kuzmickas.

DIDĖJANTI PROBLEMA SAULĖS ELEKTRINIŲ SEKTORIUJE – NELICENCIJUOTI MONTUOTOJAI

Šiuo metu Lietuvoje saulės elektrinių statyba nėra reglamentuota. Tai reiškia, kad montavimo darbus gali atlikti bet kas. Pasak M. Škodos, užtenka turėti elektriko pažymėjimą ir šiek tiek nusimanyti, kaip tokias elektrines tvirtinti.

Tačiau pavieniai montuotojai nesuteikia jokių garantijų savo darbams, neatlieka techninių skaičiavimų, tad net ir veikiančios elektrinės nebūtinai sugeneruoja optimalų elektros energijos kiekį.

„Prieš pateikdami komercinį pasiūlymą, suskaičiuojame maksimalią naudą klientui. Kertinis mūsų šūkis: tai, ką mes pažadame, ir tai, kas yra daroma, būtų maksimaliai pritaikyta kliento naudai. Vienintelis dalykas, kuriam negalime daryti įtakos, yra saulėtų dienų skaičius metuose. Visa kita galime techniškai išspręsti, o savo darbams visuomet suteikiame garantiją“, – sako G. Kuzmickas

Tačiau išlieka viltis, kad su Lietuvos saulės energetikos asociacijos pagalba pavyks reglamenuoti saulės elektrines statančių kompanijų veiklą, taip suteikiant saugumą ir maksimalią naudą klientams, sveiką konkurencinę aplinką rangovams.

Daugiau straipsnių

Susisiekite jau šiandien

ir gaukite profesionalią konsultaciją

Go to Top